28 May, 2024 yil, Toshkent
"O'zavtosanoat" AJ tarmoq korxonasi hisoblangan "Uzauto Motors Powertrain" AJ keyinchalik Genersl Motors Koreada sinovdan o'tkazish uchun birinchi mahalliylashtirilgan silindr bloklari quyushini muvaffaqiyatli amalga oshirishga erishdi. Kelgusi 3 oy davomida sinovdan o'tganidan so'ng, bloklar Asaka shahridagi "Uzauto Motors" zavodida ishlab chiqarilayotgan Chevrolet Onix va Tracker avtomobillari uchun льCSS-Prime yangi avlod dvigatellarini yig'ishda foydalaniladi.
Yangi blok silindrlarni eritish va qayta ishlov berish kompleksi alyuminiyga qayta ishlov berishning barcha: eritish, yuqori bosim ostida shakllarda quyish, rang berish, birlamchi mexanik ishlov berish, yuqori aniqlikdagi mexanik ishlov berish bosqichlarini o’z ichiga oladi. Alyumin blok silindrlarni eritish va yuqori aniqlikdagi mexanik ishlov berishni tashkillashtirish Kompaniyaga import hajmini 24,7 mln AQSh dollariga, mahsulot tan narxini esa 4,7 mln AQSh dollariga tushurishga imkon beradi.
2022-2023 yillarda UzAuto Motors Powertrain tomonidan 66 кВт (89 ot\k) quvvatga ega CSS Prime 1.2 LIF atmosfera dvigatellari va 99 кВт (131 ot\k) quvvatga ega turbo quvvatlanuvchi dvigatellarining yig’ish va mexanik ishlov berish o’zlashtirilganligini eslatib o’tish lozim. CSS Prime loyihasi uchun kiritilgan investisiya miqdori 170 mln AQSh dollarini tashkil qilib, bu holat zavoddagi ichki yonuv dvigatellar ishlab chiqarish hajmining yillik 415 ming dona yetkazish imkonini berdi. Blok silindrni mahalliylashtirish loyihasining muhandisligi Rheinmetall AG (Germaniya) и Huayu Automotive Systems Co. Ltd. (HASCO, Xitoy) kompaniyalari tarkibiga kiruvchi KS Huayu AluTech GmbH Kompaniyasi tomonidan to’liq dastaklandi.

28 мая 2024 года, Ташкент
АО «UzAuto Motors Powertrain» входящий в состав АО «Узавтосаноат» произвела литьё первых локализованных блоков цилиндров собственного производства для дальнейшей валидации в Дженерал Моторс Корея. После прохождения валидации, последующие 3 месяца, блоки будут запущены в серийное производство для сборки нового типа двигателей CSS Prime, которые используются в производстве отечественных автомобилей Chevrolet Onix и Tracker в Узавто Моторс в г. Асака.
Новый комплекс по плавке и обработке блоков цилиндра включает в себя все этапы обработки алюминия, а именно: плавка; литье в формы под высоким давлением; окраска; первичная механическая обработка; высокоточная механическая обработка. Организация литья алюминиевых блоков цилиндров с их дальнейшей высокоточной обработкой позволит Компани снизить импорт на $24,7 млн, а себестоимость продукции — на $4,7 млн.
Напомним, что в 2022-2023 годах, UzAuto MotorsPowertrain освоило сборку и механическую обработку атмосферных двигатели CSS Prime 1.2 LIF мощностью 66 кВт (89 л\с) и двигателей с турбонаддувом CSS Prime 1.2 L4H мощностью 97 кВт (131 л\с). Производственный объем инвестиций в проект CSS Prime составил около 170 млн долларов США, что позволило довести производственную мощность завода до 415 тысяч двигателей внутреннего сгорания в год.
Инженерную поддержку в проекте локализации блока цилиндров оказывала компания KS Huayu AluTech GmbH — входящую в состав компаний Rheinmetall AG (Германия) и Huayu Automotive Systems Co. Ltd. (HASCO, Китай).