2023-02-14 Fevral 2023: UzAuto Motors O’zbekistonda Chevrolet Onix avtomobillarini seriyali ishlab chiqarishni yo‘lga qo’ydi
Texnologiya rivojida navbatdagi muhim qadam – UzAuto Motors O’zbekistonda Chevrolet Onix avtomobillarini seriyali ishlab chiqarishni yo‘lga qo’ydi
Asaka shahridagi UzAuto Motors zavodida mahalliy butlovchi qismlarni ishlab chiqarishning murakkab tizimi asosida yuqori texnologiyali ishlab chiqarishni rivojlantirishning yangi bosqichi Chevrolet Onix avtomobili ommaviy ishlab chiqarilishining tantanali ravishda ishga tushirilgani bilan nishonlandi.
Bugungi kunda UzAuto Motors eng zamonaviy avtomobillarni ishlab chiqarmoqda. Ulardan biri Chevrolet Onix avtomobilidir. Yangi avtomobil modelining ishlab chiqarilishini yo’lga qo’yish uchun 5 mingdan ortiq injenerlar jalb qilingan bo’lib, ularning bir qismi Toshkentdagi Turin politexnika universiteti bitiruvchilaridir. Ular Chevrolet Onix avtomobili uchun O’zbekistondagi 200 dan ortiq korxonada 1 500 dona detallarning ishlab chiqarilishini yo’lga qo’yishdi.
UzAuto Motors Powertrain korxonasida avtomobillarning eng muhim tarkibiy qismlaridan biri bo’lgan dvigatellar mahalliylashtirildi. Buning natijasida Chevrolet Onix va Tracker avtomobillari uchun mahalliylashtirish darajasining umumiy foizi oshiriladi. Yuqori bosimli alyuminiy silindrli bloklarni ishlab chiqarishning ilg’or texnologiyasidan foydalangan holda CSS Prime dvigatellarining innovatsion oilasini ishlab chiqarishni o'zlashtirish dvigatelni yaxshiroq issiqlik uzatish va ekologik tozalik bilan ta’minlaydi. Ushbu dvigatellarning o’ziga xos xususiyati bu uning uchli texnologiyalashtirilganligi, yoqilg’i sarfining tejamkorligi va turbinalarga ega ekanligidir. Mahalliy mutaxassislarnining jalb qilinishi va kapital xarajatlarni ishlab chiqarish liniyasi uskunalarini sotib olish uchun optimallashtirish orqali loyiha qiymatini qariyb 20 million dollarga yaqin kamaytirishga erishildi.
“Uzavtosanoat” AJ boshqaruvi raisi Shavkat Umurzakov so’zlagan nuqtida – “Bunday texnologik mahsulot ishlab chiqarishning rivojlanishi, albatta, O‘zbekistonda yuqori malakali mutaxassislarni shakllantiradi. UzAuto tuzilmasidagi korxonalarda ishlab chiqarish va boshqaruvning yuqori madaniyati nafaqat avtomobilsozlik va boshqa ko’plab turdosh tarmoqlar rivojiga yangi turtki beradi”. – deb alohida keltirdi.
Chevrolet Onix – eng yuqori standartlarga javob beradigan zamonaviy avtomobil. Oʻzbekistonda ishlab chiqarilishidan ancha oldin mashhur boʻlgan barcha kutgan avtomobil. Yangi model yorqin dizayn, zamonaviy interyer hamda qulaylik va xavfsizlik uchun barcha zarur opsiyalarni oʻzida mujassamlashtiradi.
Avtomobillar komplektatsiyasiga qarab 2 turdagi dvigatel bilan taqdim etiladi:
• 1,2 litrli 132 ot kuchiga ega turbo dvigatel hamda 6 pog'onali avtomat uzatmalar qutisi bilan jihozlangan;
• 1,2 litrli 90 ot kuchiga ega atmosferali dvigatel 5 pog'onalik mexanik uzatmalar qutisi bilan jihozlangan.
Avtomobil 10,9 soniyada 100 km/soat tezlikka erishadi, shu bilan birga aralash siklda 100 km uchun faqat 5,9 l va shahar tashqarisidagi yoʻlda 4,7 l sarflaydi.
Zamonaviy dizayn
Avtomobil zamonaviy dizayn va qulaylik bilan birga xavfsizlik boʻyicha eng ilg'or zamonaviy texnologiyalarni ham taqdim etadi. 5 oʻrindiqli ushbu sedan sayohatlar uchun xoh u oilaviy xoh doʻstlar orasida yoki xizmat safari bilan shaylangan xodim boʻlsin umuman, barcha-barcha uchun ham birdek ideal. Chevrolet Malibu avtomobili bilan oʻxshashligi yuqori toifadagi avtomobillardan qolishmaydigan mustahkam va zamonaviy tashqi koʻrinish beradi.
Futuristik yoritish texnikasi yon atrofdagilarning e’tiborini jalb etadi. Bu hech bir avtomobil ixlosmandlarini befarq qoldirmaydi.
Kuzovdagi gorizontal chiziqlar avtomobilning zamonaviy dizayn uslubiga ega ekanligiga urg’u beradi. Ular diod optika yorugʻlik elementlari bilan birgalikda avtomobilga yorqin va taniqli koʻrinish beradi, mukammal ishlangan kunduzgi diod optikasi esa Onixni kechayu-kunduz koʻzga tashlanadigan qiladi.
Texnologik interyer
Chevrolet Onix interyeridagi chiziqlar va yorqin elementlar avtomobilning sig’imliligini ta’kidlaydi. Va kenglik hissini yaratadi, buning barchasiga avtomobilning keng platformasi orqali erishiladi.
Ergonomik asboblar paneli koʻrinishni yaxshilaydi va yengillik hissini beradi.
Displey avtomobilning yuqori texnologiyali dizaynining markaziy qismidir, intuitiv 8 dyuymli axborot-koʻngilochar tizimi esa yuqori darajadagi premium va qulay boshqarishni qoʻshadi.
Qulay va oson boshqarish.
Chevrolet Onix boshqarishni qulay va zavqli qiladigan barcha detallarga ega.
4LT komplektatsiyasida bazaviy optsiyalaridan tashqari avtomobilga kalitsiz kirish smart kalit (key) va yoqish START/STOP tizimi, kruiz kontrol bilan ta’minlangan.
Avtomobil isitish tizimiga ega charm qoplamali rul va yuqori sifatli mato qoplamali sport uslubidagi oʻrindiqlar bilan jihozlangan, shuningdek salonda simsiz quvvatlash tizimi mavjud.
LS komplektatsiyasidan tashqari barcha komplektatsiyalar Bluetooth va Hands-Free hamda 8 dyuymli sensor displeyga ega rusifikatsiyaga ega multimedia tizimi (Apple CarPlay va Android Auto) bilan jihozlangan.
Avtomobilning soddalashtirilgan komplektatsiyasidan tashqari barcha komplektatsiyalari signalizatsiya, konditsioner, rul kalonkasini yuqoriga va pastga hamda uzoq yaqinligini moslashtirish, haydovchi oʻrindig’ini balandligini sozlash, tezlikni cheklovchi va boshqa bir qator qulaylik uchun zarur boʻlgan opsiyalarga ega.
Bundan tashqari, komplektatsiyasiga qarab, avtomobillar tepalikka koʻtarilishga yordamlashuvchi tizim, faralar oʻchishining kechiktirilishi tizimi (Follow Me Home), toʻxtash tizimi datchiklari (Park-Assist) va bolalar oʻrindig'ini oʻrnatish tizimi ISOFIX bilan jihozlangan.
Chevrolet Onix xavfsizligi
Barcha Chevrolet Onix avtomobillari kamida 2 ta xavfsizlik yostiqchasi hamda ABS va ESC (barqarorlikni elektron nazorat qilish) tizimi bilan jihozlangan. Top versiyalaridagi kruiz kontrol tizimi optimal boshqaruvni ta'minlaydi, uzoq masofalarga yengil va qulay harakatlanish imkonini beradi, faol xavfsizlik tizimlari baxtsiz hodisalarning oldini olishga yordam beradi va avtomobilning turli yoʻl qismlarida hamisha barqaror turishini ta'minlaydi.

Сайт работает в тестовом режиме
Февраль 2023: Производство полного цикла автомобиля Chevrolet Onix на заводе UzAuto Motors в городе Асака
Новый этап в развитии высокотехнологичного производства, включающего в себя сложную систему местного производства комплектующих, был ознаменован торжественным запуском производство полного цикла автомобиля Chevrolet Onix на заводе UzAuto Motors в городе Асака.
Над внедрением производства новой модели автомобиля были задействованы более 5 тысяч инженеров, часть которых выпускники Туринского политехнического университета Ташкента, которыми было налажено производство 1,5 тысячи деталей для автомобиля Chevrolet Onix на 200 предприятиях в Узбекистане.
Для организации производства автомобиля Onix в Узбекистане со стороны АО «Узавтосаноат» реализовано 12 новых проектов локализации, среди которых новые заводы и высокотехнологичные производственные линии на общую сумму 312 млн. долл. Внедрение новых производственных мощностей позволили создать около 4,5 тсяч новых рабочих мест.
Локализация двигателя, одного из важнейших компонентов автомобиля, было осуществлено на предприятии «UzAuto Motors Powertrain», благодаря чему увеличивается общий процент локализаций автомобилей Chevrolet Onix и Tracker. Освоение производства инновационного семейства двигателей CSS Prime с использованием передовой технологии производства алюминиевых блоков цилиндров под высоким давлением обеспечивает двигателю лучшую теплоотдачу и экологичность. Отличительная характеристика данных двигателей – высокая технологичность, низкий расход топлива и наличие турбины. За счет привлечения местных специалистов и оптимизации капитальных расходов на покупку оборудования производственной линии удалось достичь снижения стоимости проекта около 20 млн. долл.
Освоение производства столь технологичного продукта, безусловно, формирует существенный пласт высококлассных специалистов в Узбекистане. Высокая культура производства и управления на предприятиях структуры UzAuto даст новый толчок для развития не только автомобильной отрасли и многих других смежных отраслей.» - отметил в своей речи Председатель правления АО «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков.
Chevrolet Onix – это современный автомобиль, соответствующий самым высоким стандартам. Автомобиль, популярность которого превзошла все ожидания задолго до начала его производства в Узбекистане. Новая модель сочетает в себе яркий дизайн, современный интерьер и все необходимые функции для комфорта и безопасности.
Автомобили Onix представлены с двумя типами двигателей нового поколения CSS Prime:
· 1,2-литровым турбомотором 132 л.с. в паре с 6-ступенчатой автоматической коробкой передач;
· 1,2-литровым атмосферным двигателем 90 л.с. с механической 5-ступенчатой коробкой передач.
Автомобиль разгоняется до 100 км/ч за 10,9 секунды, расходуя при этом всего от 5,9 л на 100 км в смешанном режиме и от 4,7 л за городом.
Современный дизайн:
Автомобиль предлагает современный дизайн и комфорт, а также передовые технологии безопасности. Этот 5-местный седан идеально подходит как для загородной поездки с семьей, друзьями, так и для деловых поездок. Схожесть дизайна с представительным Chevrolet Malibu, придают автомобилю солидный и современный внешний вид, не уступающий автомобилям более высокого класса.
Футуристичная светотехника новой модели притягивает взгляды окружающих и не оставляют равнодушным ни одного автолюбителя.
Плавные горизонтальные линии на кузове подчеркивают стильный современный дизайн автомобиля. В сочетании со светодиодными элементами освещения они придают автомобилю яркость и узнаваемость, а фирменные светодиодные ходовые огни делают Onix более заметным днем и ночью.
Технологичный интерьер:
Интерьер Chevrolet Onix благодаря плавным линиям и светлым элементам подчеркивает вместительность автомобиля и создает ощущение простора – все это достигается за счет более широкой платформы автомобиля.
Эргономичная приборная панель улучшает восприятие модели и способствует ощущению воздушности, в то время как текстурный рисунок добавляет глубины.
Экраны дисплея Chevrolet Onix являются центральным элементом высокотехнологичного дизайна автомобиля, а 8-дюймовый экран информационно-развлекательной системы с интуитивным управлением добавляет премиальности и комфорт управления.
Комфорт и легкость управления:
В автомобиле Chevrolet Onix предусмотрены все детали, делающие его управление комфортным и приятным.
В комплектации 4LT помимо базовых опций представлены системы бесключевого доступа в автомобиль (Smart Key) и запуска автомобиля Start/Stop, круиз-контроль.
Кожаная обивка руля и передние сиденья спортивного типа с боковой поддержкой и обивкой из высококачественной ткани оснащены подогревом, также в салоне имеется беспроводная зарядка.
Все комплектации, кроме LS, оснащены русифицированной мультимедийной системой с 8-дюймовым сенсорным экраном (Apple CarPlay и Android Auto) с Bluetooth и Hands-Free.
Во всех вариациях автомобиля, кроме упрощенной, присутствуют необходимые для комфорта опции – это сигнализация, кондиционер, рулевая колонка с регулировкой по высоте и по вылету, электрорегулировка боковых зеркал, регулировка водительского сиденья по высоте, ограничитель скорости и т.д.
Кроме того, в зависимости от комплектации автомобили оснащены системой помощи при старте на подъеме, системой задержки выключения света фар (Follow Me Home), датчиками парковки (Park-Assist) и системой крепления детских кресел ISOFIX.
Безопасность Chevrolet Onix:
Все автомобили Chevrolet Onix оснащены минимум 2 подушками безопасности и системами ABS и ESC (электронная система курсовой устойчивости).
Система круиз-контроля в топовых версиях обеспечивает движение в оптимальном режиме, позволяя с легкостью и удобством перемещаться на большие расстояния, системы активной безопасности помогают предотвратить аварийные ситуации и обеспечивают постоянную устойчивость автомобиля на разных дорожных покрытиях.
Кроме того, во всех комплектациях, кроме упрощенной, присутствует ограничитель скорости и система мониторинга давления в шинах.