2025.05.22 Xalqaro biologik xilma-xillik kuni
22 may kuni butun dunyo o'simlik va hayvonot dunyosining yo'q bo'lib ketishi muammosiga e'tibor qaratish uchun muhim sana bo'lgan Xalqaro biologik xilma-xillik kunini nishonlaydi.
Ushbu kun BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 1994 yilda bo'lib o'tgan Biologik xilma-xillik to'g'risidagi konventsiya ishtirokchilari konferentsiyasi tavsiyasi asosida 1995 yilda e'lon qilingan.
Kompaniyada Biologik xilma-xillikni asrash boʼyicha bir nechta loyihalar mavjud bulib, bu loyixalar: daraxt navlarini obodonlashtirish, qushlarni asrash va changlatuvchilarni jalb qilishdan iborat. Ushbu loyihalarda muntazam ravishda kompaniyamiz xodimlari va koʼngillilari faol ishtirok etadilar va qoʼllab-quvvatlaydilar. Ekotizimni saqlash va o'simliklarning unumdorligini ta'minlash uchun zarur bo'lgan changlatuvchilarni jalb qilishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Joriy yilda Xalqaro biologik xilma-xillik kuni munosabati bilan ko‘ngilli xodimlarimiz ishtirokida tadbir tashkil etildi. Changlatuvchilarni jalb qilish bog'ida rangli va changlatuvchi gullar ekildi: zinnias, gazanias, marigolds va rayhon. Bu o‘simliklar nafaqat hududni bezatibgina qolmay, balki tabiat muvozanatini saqlashda asosiy rol o‘ynaydigan asalarilar, kapalaklar va boshqa changlatuvchilarni jalb qilishga yordam beradi.
Xodimlarimiz bu jarayonga ishtiyoq bilan yondashishdi: ular nafaqat gul ekishdi, balki ochiq havoda vaqt o‘tkazishdan zavqlanishdi va yangi tashabbuslar g‘oyalarini muhokama qilishdi. Biz har bir ishtirokchiga minnatdorchilik bildiramiz va o'zimiz, farzandlarimiz va sayyoramiz kelajagi uchun biologik xilma-xillikni saqlashga hissa qo'shishda davom etamiz.

2025.05.22 Международный день биологического разнообразия
22 мая во всём мире отмечается Международный день биологического разнообразия — важная дата, призванная привлечь внимание к проблеме исчезновения представителей флоры и фауны. Этот День был провозглашён Генеральной Ассамблеей ООН в 1995 году на основе рекомендации Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии, которая состоялась в 1994 году.
Компания UMPT активно развивает и реализует несколько проектов в области защиты биоразнообразии: Ландшафт местных сортов деревьев, защита птиц, привлечение опылителей. Особое внимание уделяется привлечению опылителей, что крайне важно для поддержания экосистемы и обеспечения плодородия растений.
В этом году в честь Международного дня биологического разнообразия было организовано мероприятие с
участием наших сотрудников-волонтёров. В саду опылителей были высажены яркие и привлекательные для опылителей цветы: циннии, газании, бархатцы и райхон. Эти растения не только украсят территорию, но и будут способствовать привлечению пчёл, бабочек и других опылителей, играющих ключевую роль в поддержании баланса природы.
Наши сотрудники с энтузиазмом включились в процесс: они не только посадили цветы, но и насладились временем
на свежем воздухе и обсудили идеи новых инициатив. Мы благодарим каждого участника и с гордостью продолжаем вносить свой вклад в сохранение биоразнообразия — ради нас самих, наших детей и будущего планеты.