2024.12.24 UzAuto Motors Powertrain заводида янги қуйиш заводи очилди
UzAuto Motors Powertrain заводида янги қуйиш цехи очилди 2024 йил 24 декабрда UzAuto Motors Powertrain заводида юқори босимда қуйиш (HPDC) ёрдамида двигател блокларини ишлаб чиқаришга иҳтисослашган янги қуйиш цехининг расмий ишга тушириш маросими бўлиб ўтди.
Ушбу лойиҳа автомобилсозлик саноатини ривожлантиришда муҳим қадам бўлиб, импортга боғлиқликни камайтириш ва маҳаллий ишлаб чиқариш мавқеини мустаҳкамлаш имконини беради. Ушбу блоклар Chevrolet Оних ва Chevrolet Tracker автомобилларига ўрнатилган янги CSS Prime двигателларини йиғиш учун ишлатилади. Бундан ташқари, компания CSS Prime двигателлари учун 1,2 литрли LIH силиндрли блокларини Мексиканинг Ramos шаҳридаги GM заводининг конвейерларига экспорт қилишни йўлга қўйди. Имзоланган шартномага кўра, компания 2025 йил феврал ойи охирига қадар 20,000 силиндрли блокларни экспорт қилади.
Янги қуйиш цехи алюминийни қайта ишлашнинг барча босқичларини қамраб олади: эритиш, юқори босимли қуйиш (HPDC), бўяш, бирламчи ишлов бериш ва юқори аниқликда ишлов бериш. Алюминий силиндрли блокларни эритиш жараёнини ташкил этиш ва уларга юқори аниқликда ишлов бериш компанияга импортни йилига 24,7 миллион долларга камайтириш ва йиллик ишлаб чиқаришнинг умумий қийматини 4,7 миллион долларга камайтириш имконини беради. 2022-2023 йилларда UzAuto Motors Powertrain 66 квт (89 от кучи) CSS Prime 1,2 LIF атмосфера двигателлари ва 99 квт (131 от кучи) Turbo двигателларни йиғиш ва қайта ишлашни йўлга қўйди. CSS Prime лойиҳасига 160 миллион доллар сармоя киритилди, бу йиллик 415 000 ички ёнув двигателларини ишлаб чиқариш ҳажмига эришиш имконини беради.
Шу ўринда таъкидлаш керакки, Силиндр блокларини локализация қилиш лойиҳасининг муҳандислик кўмаги Rheinmetall AG (Германия) ва Huayu Automotive Systems Co. Ltd. қисми KS Huayu AluTech GmbH томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланади (HASCO, Хитой).

24 декабря 2024 года на заводе UzAuto Motors Powertrain состоялась официальная церемония запуска нового литейного цеха, специализирующегося на производстве блоков двигателя методом литья под высоким давлением (HPDC). Этот проект стал важным шагом в развитии автомобильной индустрии, позволив снизить зависимость от импорта и укрепить позиции отечественного производства.
Эти блоки будут использоваться для сборки новых двигателей CSS Prime, устанавливаемых на автомобили Chevrolet Onix и Chevrolet Tracker. Кроме того, компания наладила экспорт блоков цилиндров LIH объемом 1,2 литра для двигателей CSS Prime на сборочные линии завода GM в городе Рамос (Мексика). В рамках подписанного контракта компания экспортирует до конца февраля 2025 года 20 000 блоков цилиндров.
Новый литейный цех охватывает все этапы переработки алюминия: плавку, литье под высоким давлением (HPDC), окраску, первичную механическую обработку и обработку с высокой точностью. Организация процесса плавки алюминиевых блоков цилиндров и их высокоточной механической обработки позволит компании снизить объем импорта на 24,7 млн долларов в год и уменьшить общую себестоимость годового производства на 4,7 млн долларов. В 2022-2023 годах UzAuto Motors Powertrain освоила сборку и механическую обработку атмосферных двигателей CSS Prime 1.2 LIF мощностью 66 кВт (89 л. с.) и турбированных двигателей мощностью 99 кВт (131 л. с.). В проект CSS Prime было инвестировано 160 млн долларов, что позволило достичь годового объема производства двигателей внутреннего сгорания в 415 тысяч единиц.
Инженерное сопровождение проекта локализации блоков цилиндров полностью поддержано компанией KS Huayu AluTech GmbH, входящей в состав Rheinmetall AG (Германия) и Huayu Automotive Systems Co. Ltd. (HASCO, Китай).