2024.10.04 "UzAuto Motors Powertrain” AJ boshqaruvchi direktor o‘rinbosarining MUROJAATI
Hech kimga sir emas, Korrupsiya muammosi  mamlakatlar hukumati va dunyo hamjamiyatini tomonidan rivojlanishning kushandasi sifatida qaralayotgan transmilliy jinoyatlardan biridir.
Bugungi kunda yurtimizda davlat va jamiyat boshqaruvining turli sohalaridagi korrupsiyaviy holatlarni oldini olish hamda unga qarshi murosasiz kurash olib borilmoqda. So’nggi yillarda bu bo’yicha yaratilgan huquqiy baza ham so’zimizni isbotlaydi.
Xususan, davlatimiz rahbari Sh.Mirziyoyevning tashabbusi bilan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to’g’risida”gi Qonunning qabul qilinishi, shuningdek korrupsiyaga qarshi kurashish bo’yicha Davlat dasturining tasdiqlanishi yurtimizda korrupsiya bilan bog’liq huquqbuzarliklarni oldini olishga qaratilgan qator chora-tadbirlarni samarali amalga oshirilishini ta’minlaydi.
Korxonamiz o’z faoliyatida manfaatlar to’qnashuviga yo’l qo’ymaslik, korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, bunday holatlarni barvaqt aniqlash va oldini olish, shuningdek ularning sabab va shart-sharoitlarini bartaraf etish maqsadida korxonamizda ilgʻor xalqaro standartlarga asoslangan Komplaens ichki nazorat tizimi tashkil etilgan. Barcha ichki lokal hujjatlarimizda xavfni minimallashtirishga qaratilgan normalar kiritilib, amal qilinmoqda.
Jamiyatni bir aʼzosi sifatida korxonamiz ishchi xodimlari ham befaraq boʻlmasliklari, korrupsiyaga qarshi kurashda Oʻzbekistonda izchil amalga oshirilayotgan korrupsion omillarga barham berishga qaratilgan keng koʻlamli huquqiy, siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarga faolroq boʻlib javob qaytarishimiz lozim.
Korxonamizda “Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosati”, “Odob-axloq kodeksi”, “Manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish siyosati” kabi 15 dan ortiq korrupsiyaga qarshi kurashishga qaratilgan ichki meʼyoriy hujjatlar va tartib-qoidalar qabul qilindi.
Shuningdek, manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish, korrupsiyaga qarshi kurashishda preventiv choralarni kuchaytirish va mazkur yoʻnalishdagi bilimlarni oshirish maqsadida ISO 37001:2016 xalqaro standarti talablari bosqichma-bosqich amaliyotga tatbiq etilmoqda.
Hurmatli korxonamiz mehnat jamoasi va hamkorlar!
Mazkur murojaatim orqali Sizlardan korrupsion holatlar kuzatilganda yoki shubha tug’diruvchi va noqonuniy holatlar yuz bergan taqdirda bizga xabar berishingizni iltimos qilaman.

Обращение заместителя генерального директора АО "UzAuto Motors Powertrain"
Ни для кого не секрет, что проблема коррупции является одним из транснациональных преступлений, которые рассматриваются правительствами стран и мировым сообществом как препятствие на пути развития.
Сегодня в нашей стране ведется жесткая и бескомпромиссная борьба по предотвращению и пресечению коррупции в различных сферах государственного и общественного управления. Правовая база, созданная по этому поводу в последние годы, также подтверждает наши слова.
В частности, по инициативе главы нашего государства Ш. Мирзиёева был принят Закон "О противодействии коррупции", а также создана Республиканская межведомственная комиссия по борьбе с коррупцией и утверждена Государственная программа по противодействию коррупции что обеспечивает эффективную реализацию в нашей стране ряда мер, направленных на предотвращение правонарушений, связанных с коррупцией.
В нашей компании была создана специальная Комплаенс служба система внутреннего контроля отвечающая требованиям международных стандартов для того, чтобы избежать конфликта интересов в деятельности Компании, сформировать бескомпромиссное отношение к коррупции, преждевременно выявлять и предотвращать подобные случаи, а также устранять причины и условия их возникновения. Во все наши внутренние локальные документы введены и реализуются нормы, направленные на минимизацию рисков.
Как член общества, сотрудники нашего предприятия не должны быть равнодушными, но и более активно реагировать на масштабные правовые, политические, экономические и социальные реформы последовательно реализуемых в Узбекистане направленные на борьбу с коррупцией и на ликвидацию коррупционных факторов.
В нашей компании принято более 15 внутренних нормативных документов и процедур, направленных на борьбу с коррупцией, такие как «Политика по борьбе с коррупцией», «Кодекс поведения», «Политика управления конфликтом интересов».
Кроме того, в целях предотвращения конфликта интересов, усиления превентивных мер в борьбе с коррупцией и для повышения знаний в этой области постепенно внедряются требования международного стандарта ISO 37001:2016.
Уважаемый трудовой коллектив!
Данным обращением прошу вас обратиться к нам, если вы заметите подобные коррупционные явления или когда происходят подозрительные и незаконные случаи.