Asosiy narsaga etibor qaratish qobiliyati va uzoqni ko’ra bilish qobiliyati.
Bugungi kunda men rahbarlik qilayotgan departament zavodning asosiy texnologik xizmati bo’lib, dvigatel ishlab chiqarishning barcha texnologik jarayonlarini ishlab chiqish, joriy etish va doimiy takomillashtirishga mas'uldir. Shuningdek, muhandislik va ishlab chiqarish departamenti foliyatining eng yirik yo’nalishi korxonada mavjud ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish bilan bog’lik barcha yangi loyihalarni integratsiyalash va joriy etishda, yangi zamonaviy dvigatel turlari uchun yangi texnologiyalar va uskunalarni joriy etishda yetakchi o’rinda tutadi.
Bizning bo’lim jamoasi dvigatellarni ishlab chiqarish, ishni tashkil etish va GM-GMS tizimi jarayonlari bo’yicha noyob texnik bilimlarga ega. Jamoa, shuningdek, korxonamizdagi kross-funktsional departament va bo’limlarning texnik xodimlari salohiyatini oshirishda xam, "O’zavto" tizimidagi boshqa mahalliylashtirish korxonalarining mutaxassislarini qo’llab-quvvatlash sifatida ham doimiy ishtirok etib kelmoqda.
UMPT dagi faoliyatingiz davomida amalga oshirishga muvaffaq bo’lgan eng keng ko’lamli va qiziqarli loyihalaringiz qaysilar?
UMPTdagi faoliyatim davomida men korxonamizda va sanoatda bir qator qiziqarli va tijorat jihatdan foydali loyihalarda ishtirok etish imkoniyatiga ega bo’ldim:
- UMPT quyish sexida BDOHC 1,2 l va 1,5 l quymalarini ishlab chiqarishni integratsiyalash loyihasida quyish sexini ishga tushirishda bevosita ishtirok etish;
- 10 yildan ortik faoliyat yuritayotgan quyish sexining asosiy qismi va eritish uchastkasi uchun gaz bug’latgichlar tizimiga ega birinchi azot tizimini ishlab chiqish va joriy etish;
- texnologik uskunalarni noyob joylashtirish va tanlash bilan alyuminiy qirindisini qayta eritish jarayonini ishlab chiqish va joriy etish (yiliga 1 million dollardan ortiq tejamkorlik);
- gaz gorelkalarining joyini o’zgartirish yo’li bilan eritish uskunasini modifikatsiya qilish (ishlab chiqarishda gaz sarfini doimiy ravishda 12% tejash);
- mexnat samaradorligini oshirish tizimini (Plant Productivity), TIP jarayonini optimallashtirishni texnik xizmat ko’rsatishni tashkil etish tizimini (Total Productive Maintenance) joriy etish:
- BIQ 3 va BIQ 4 sertifikatlashdan muvaffaqiyatli o’tish uchun UMPT, UzAuto (Asaka sh.) va UzAuto (Pitnak sh.) zavodlari uchun kadrlar tayyorlash va GMS tizimini yaratishda yordam berish;
- Amaldagi CSS Prime loyihasida yangi turdagi CSS Prime dvigateli (L4H, LIF) uchun ishlab chiqarish integratsiyasi menejeri, shuningdek CSS Prime dvigatellari uchun silindr bloklarini quyib ishlab chiqarishni HPDC mahalliylashtirish bo’yicha loyiha menejeri sifatida yetakchi rol. Ish vaqtingizda qanday qiyinchiliklarga duch kelasiz va bunday vaziyatlardan qanday chiqasiz?
Muhandislik va ishlab chiqarish departamenti, texnologik xizmat sifatida, ishlab chiqarish muammolarini hal qilish va xarajatlarni kamaytirish, yo’qotishlarni kamaytirish va mehnat unumdorligini oshirish uchun optimal texnik yechimlarni topishga doimiy e’tibor qaratadi. Bu ish bir daqiqa ham to’xtamaydi. Departament boshqa avtomobilsozlik kompaniyalarining muhandislik xizmatlari hamda GMning tegishli zavodlari bilan yaqin texnik aloqalarni davom ettirmoqda.

2023-11-14 Арсен Арутюнян Альбертович Директор департамента инжиниринга и производства
Три главных качества лидерства: уверенность в себе: умение принимать сложные решения; стратегическое мышление.
Что помогает найти выход из затруднительных ситуаций?
Умение фокусироваться на главном и умение «заглянуть за горизонт»
Рекомендуемая книга: «Время не ждёт», Джек Лондон
Расскажите немного о себе, о вашей команде и работе департамента.
В общей сложности у меня более 18 лет общего производственного опыта в крупных машиностроительных предприятиях Республики Узбекистан, из которых почти 12 лет - в компании UMPT. За время своей работы в UMPT мне довелось поработать на разных должностях: от инженера литейного производства, начальника литейного цеха, до директора департамента инжиниринга и производства. Возглавляемый мной на сегодняшний день департамент — это главная технологическая служба завода, отвечающая за разработку, внедрение и постоянное совершенствование всех технологических процессов производства двигателей. Также крупнейшим направлением деятельности департамента инжиниринга и производства является ведущая роль в интеграции и внедрении на предприятии всех новых проектов, связанных с модернизацией существующего производства, и внедрением новых технологий и оборудования для новых современных видов двигателей. Команда нашего департамента обладает уникальными техническими знаниями по процессам двигателестроения, организации труда и системы GM-GMS. Команда также постоянно участвует в развитии потенциала технического  персонала кросс-функциональных департаментов отделов как на нашем предприятии, так и в качестве поддержки - специалистов других предприятий локализации в системе УзАвто.
Какие самые масштабные и интересные проекты вам довелось реализовать за время своей карьеры в UMPT?
За время работы в UMPT мне довелось принять участие в ряде интересных и коммерчески выгодных проектов на нашем предприятии и в отрасли:
-непосредственное участие в запуске литейного цеха в проекте интеграции производства отливок BDOHC 1,2л и 1,5л в литейном цехе UMPT;
-разработка и внедрение первой азотной системы с системой газовых испарителей для стержневого участка и плавильного участка литейного цеха, отработавшей более 10 лет;
-разработка и внедрение процесса переплавки алюминиевой стружки с уникальной планировкой и подборкой технологического оборудования (более 1 млн. долл./год экономии);
-модификация плавильного оборудования путем переноса газовых горелок (постоянная 12% экономия расхода газа на производстве);
-внедрение системы повышения эффективности труда (Plant Productivity), оптимизация процесса TIP и системы организации технического обслуживания (Total Productive Maintenance);
-помощь в подготовке кадров и становлении системы GMS для заводов UMPT, UzAuto (г. Асака) и UzAuto (г. Питнак) для успешного прохождения сертификации BIQ III и BIQ IV;
-ведущая роль в действующем проекте CSS Prime в качестве Менеджера по Интеграции Производства нового типа двигателя CSS Prime (L4H, LIF), а также в качестве Менеджера Проекта по Локализации HPDC литейного производства блока цилиндров для двигателей CSS Prime.
С какими сложностями вы сталкиваетесь во время работы, и как вы выходите из таких ситуаций?
Департамент инжиниринга и производства, как технологическая служба, на постоянной основе сфокусирована на решении задач производства и поиска оптимальных технических решений для снижения затрат, сокращения потерь и повышения производительности труда. Работа эта не останавливается ни на минуту. Департамент продолжает поддерживать тесные технические связи с инженерными службами других предприятий автомобильной отрасли, а также профильных заводов GM.